Sık Kullanılanlara Ekle |  Reklam  |  İletişim
  Gündem 
  ERMED, Çalışan Gazeteciler Günü’nde hatırlattı: Basın bir kamu hizmetidir
ERMED, Çalışan Gazeteciler Günü’nde hatırlattı: Basın bir kamu hizmetidir
 
   

ERMED Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle: "Basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı Fikir İşçileri Kanunu´nun Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği 1962´den bu yana, çalışan gazetecilerin sorunlarını ve özlük haklarını gündeme getirdiğimiz önce Çalışan Gazeteciler Bayramı, sonra da Çalışan Gazeteciler Günü olan 10 Ocak gününü her geçen sene daha zor koşullar altında kutluyoruz. 1961 yılında basın patronlarının yayın faaliyetini durdurması üzerine boykotun sürdüğü üç gün boyunca “Basın” gazetesini çıkaran gazeteciler şu açıklamayı yapmıştı: “Temel hak ve hürriyetlerimizin gerçekten kısıtlandığı, yalnız basının değil bütün memleketin gerçekten eşi görülmemiş bir tehlikenin içine sokulduğu günlerde bile gazetelerini kapatmayan ve protesto yoluna gitmeyen gazete sahiplerinin, şimdi bir ilan kurumu için yaptıkları bu hareket, basın tarihimizde herhalde şerefli bir yer kaplamayacaktır. Gazete çıkarmak çorap fabrikası işletmeye benzemez. Basın bir kamu hizmetidir.”
61 yıl sonra bugün, basın çalışanlarının halen bu kamusal görevin gerektirdiği özlük ve özgürlükten mahrum olması kabul edilebilecek bir durum değildir. Basın çalışanları, özlük haklarında bir arpa boyu ilerleme sağlamak şöyle dursun, giderek daha zor koşullarda ve ekonomik baskı altında çalışmaya zorlanmakta, fikir emekçileri asgari ücretin bile altında ücretleri kabullenmek durumunda kalmakta, gün geçtikçe kendini daha da köşeye sıkışmış hissetmektedir. Gazetelerin ekonomik olarak ayakta durabilmesi için verilen kamusal ve özel desteklerin zamanla editoryal bağımsızlığı tehdit eden birer yaptırım gücüne dönüşmesi kaygıları daha da artıran bir gerçekliktir. Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren ve kamuoyunda “Dezenformasyon Yasası” olarak bilinen düzenlemenin içerdiği bazı muğlâk bölümlerin ifade özgürlüğü için oluşturduğu potansiyel tehditlerin ortadan kaldırılmamış olması, endişelerimizi daha da artırmaktadır. Diğer taraftan, bugünlerde gündeme gelen ve internet sitelerinin kamu ilanlarından yararlanmasını öngören Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin taslak metni, cari duruma göre birçok ilave yükümlülük getiren bu haliyle kabul edilirse, özellikle yerel internet medyasının bu imkânlardan yararlanmasını imkânsız kılması bir yana, aynı zamanda daha önce yazılı basın yoluyla destek alan kuruluşların dahi yayın hayatına son vermesine, dolayısıyla birçok basın çalışanının işini kaybetmesine yol açmasından endişe duyuyoruz.
Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) olarak, son şekli verilmeden önce, basın meslek örgütlerinin de katıldığı bir komisyon kurularak, mahzurlarının giderilmesini bekliyor ve talep ediyoruz.
212 sayılı yasanın kabulünden 61 yıl sonra yine çalışan gazeteciler olarak aynı ruh halindeyiz ve benzer şeyleri tekrarlıyoruz: “Gazeteleri desteklemek, bir çorap fabrikasını desteklemeye benzemez. Basın bir kamu hizmetidir.”
ERMED olarak, sıkıntıların ancak dayanışma kültürü içinde çözülebileceği fikrindeyiz. Gerek yazılı basın, gerekse internet, işitsel ve görsel medya türlerinin tamamının başta ekonomik olmak üzere hayati sorunlarla boğuştuğu, basın emekçilerinin özlük haklarının her gün daha da kısıtlı bir hal aldığı, editoryal özgürlüğün giderek erozyona uğradığı bu sıkıntılı günlerde, mesleki dayanışmanın her zamankinden daha önemli olduğunu vurguluyoruz.
Bu 10 Ocak gününde, demokrasinin elzem koşulu olan halkın bilgi edinmesi ve ifade özgürlüğünü kullanmasına aracılık ederken hayatını kaybetmiş tüm meslek büyüklerimizi rahmetle anıyor, halen görevlerini sürdürmek için canla başla mücadele eden meslektaşlarımızın daha güzel, daha umutlu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günlerine ulaşmalarını temenni ediyoruz."
(ereglibulteni) Bu haber 176 kez görüntülenmiştir.
 
 
Yorumlarınız
 
IP   44.220.249.141  
Ad Soyad*
Yorum*
Güvenlik Kodu:
Güvenlik Kodu  
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.  
 
 Günün Diğer Gelişmeleri
24 Kasım 2023
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, düzenlediği basın toplantısında afetin yaralarını sarma..
23 Kasım 2023
Karadeniz Ereğli ilçesinde yaşanan fırtına sonrasında güvenlik güçleri de canla başla çalışıyor...
23 Kasım 2023
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, düzenlediği basın toplantısında fırtınanın bu şiddetli ..
10 Kasım 2023
Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçileri, saat 09:05’i gösterdiğinde saygı duruşuna..
01 Kasım 2023
Yeniden inşa ettiği 2. Yüksek Fırını ‘Zübeyde’yi Cumhuriyetin 100. yılı olan 29 Ekim’de devreye alan..
31 Ekim 2023
Kdz. Ereğli Belediyesi’nin Cumhuriyetin 100. yılını kutlama etkinlikleri Buray ve Betül Demir konser..

 
Anasayfa | Sık Kullanılanlara Ekle | Yayın İlkeleri | Künye | Reklam | Facebook | Twitter | İletişim
ereglibulteni© 2012-2023 Tüm Hakları Saklıdır