Sık Kullanılanlara Ekle |  Reklam  |  İletişim
  Gündem 
  Posbıyık: Mendirekler yapılmazsa yine felaket yaşarız
Posbıyık: Mendirekler yapılmazsa yine felaket yaşarız
 
   Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, makamında düzenlediği basın toplantısında Pazar günü yaşanan afeti değerlendirdi. Fırtınanın Ereğli’de bu kadar etkili olmasının Erdemir mendireğinin yarım kalması ve iç mendireğin yapılmamasından kaynaklandığını belirten Başkan Posbıyık, “Açık denizde gibiyiz. Mendirekler yapılmazsa bu felaketleri yine yaşarız” dedi. Başkan Posbıyık’ın açıklamaları şu şekilde: “Değerli arkadaşlarım, tabii ki bu geçici tedbirler alınabilir ama içine bulunduğumuz ortamda gerçekler var, gerçekleri konuşmamız lazım. Neden bu sahil böyle perişan oluyor? Bunun bir sebebi olması lazım. Sebebi çok açık, bu sebebi biz çok evvelden tespit ettik. 3 defa imar planı hazırladık. En son 2021 yılında hazırladığımız imar planında, hemen Piramit Kafe’nin yanına bir koruma mendireği yaptık. Burada balıkçı barınağındaki teknelerin hepsinin de denizde kaybolmasının, batmasının tek sebebi buradaki soluganlardan dolayı, ama biz bunu bugün söylemiyoruz. Yıllar evvel söyledik. Devletin yapması gereken bir şey. Bu koruma bandı mendireğinin yapılması lazım. Aynı zamanda açıktan gelen dalgalar, direkt olarak sahile vurduğu için, bu sahildeki kaya dolgularının hepsi de yıprandı, yoruldu, dalgaları sübvanse edemiyor. O yüzden iç kesimleri berbat ediyor. İşte yeşille gördüğünüz yerler de kayayla doldurulması gereken yerler. Bunlar benim işim değil, devletin yapması gereken yerler.
2021 yılında çıkan plan bu. Peki, bunlar neden oluyor? Nedeni açık,net! İşte burada bir mendirek olmayışı. Askeriye’nin mendireği yapıldı, ne oldu yapıldı da. Yapılan yer dalgalarla gitti, niye gitti? Çünkü ERDEMİR yapması gerekeni yapmadı. ERDEMİR bir kısmını yaptı ama buradaki 150 metre mendireği yapmadı. Yapmayınca ne oldu, açık deniz, dalgaların hepsi geliyor, Ereğli’yi vuruyor. Bu burada bitmedi. Eğer bu koruma mendireği yapılmazsa, bir sene sonra eğer bir daha fırtına olduğu takdirde aynı akıbetleri yaşayacağız. Yine ekstra masraflar yapacağız. Bu masrafların yapılmaması için bir an evvel, şu kıyının, dolgu taşları ile doldurulması, koruma mendireğin Piramit Kafe’nin yanına yapılması ve ERDEMİR’in de, (ERDEMİR’den daha geçmiş olsun mesajı gelmedi) Bu memleket yıkılıyor, ama hiç kimsenin umurunda değil! Buradaki 150 metrelik mendireğin açık denizden koruması için yapılması lazım. Bu özel bir durum değil. Okuma yazma bilen herkes bunu gördüğü zaman net bir şekilde anlıyor. Anlıyoruz, bakıyoruz, görüyoruz ama yandık Allah diye bağırıyoruz. Niye ilgililer görevlerini yapmadığı için. Bu kadar açık ve net!
Efendim neymiş aklı evveller, bu işlerle alakası olmayanlar, bunu söyleyeceklerine sanayi ve esnafa bakıyor. Burası ilk defa onların Afet Bölgesi İlan Edilmeli diye bağırması lazım, ama hiç kimseden ses seda yok. Ereğli Belediye Limanından, buradan bir şeyler gelir mi onu kapmaya çalışıyorlar. Karadeniz’de iddia ediyorum, Karadeniz Ereğli Belediyesi kadar alt yapısı sağlam, hiçbir yer yoktur. Eksikler mutlaka vardır. Belediyeler onun için kuruluyor zaten. Burada ERDEMİR mendireği yapmazsa, koruma mendireğini yapmazsan ne oluyor, buradaki deniz şişmiş, derede hiç bir sıkıntı yok, şarıl şarıl akıyor. Ama deniz kabardığı zaman Elif Otelin orada set yapıyor dalgalar, set yapınca ne oluyor, dere şişiyor. Yine olacak, bunun alt yapı ile ne alakası var.
Yok derenin üzeri kapatılmışmış da, sen ne anlarsın bu işlerden ya. Sen Ticaret Odasına sahip çıksana, çıkamıyorsun. Onu Devlet Su İşleri yapıyor, eksiklerini veriyor, debisini veriyor. Gerçeklerin üzerinde duralım. Açık ve net söylüyorum! Demir Çelik gereğini yapmamış, memleketten her şeyi alıyor, bir şey vermiyor. İlk imar planı bu, 1990 yılında onaylı İmar Planı. Biz bunu o tarihten itibaren biliyoruz, devlet de biliyor, ilgiler de biliyor ama yapmıyorlar. Ne yapayım ben? Yenilemişiz burada yeni imar planında aynı şeyleri söylemişiz.”
(ereglibulteni)
 
 
Yorumlarınız
 
IP   34.239.154.201  
Ad Soyad*
Yorum*
Güvenlik Kodu:
Güvenlik Kodu  
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.  
 
 Günün Diğer Gelişmeleri
02 Mart 2024
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Zonguldak Teknopark Yön..
02 Mart 2024
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık, Bağlık Mahallesi’nde halkı..
01 Mart 2024
Kdz. Ereğli Belediyesi Kent Müzesi mart ayı programı belirlendi. Çocuklar için 4 hafta sonu farklı e..
01 Mart 2024
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Merkez Yönetimi, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra M..
28 Şubat 2024
AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı İbrahim Sezer, ilçedeki sivil toplum kuruluşları başkanla..
28 Şubat 2024
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık, mahalle gezilerine Müftü M..

 
Anasayfa | Sık Kullanılanlara Ekle | Yayın İlkeleri | Künye | Reklam | Facebook | Twitter | İletişim
ereglibulteni© 2012-2024 Tüm Hakları Saklıdır