Sık Kullanılanlara Ekle |  Reklam  |  İletişim
  Siyaset 
  İnce: Millet maddeleri tek tek okusa, yüzde bir bile evet çıkmaz
İnce: Millet maddeleri tek tek okusa, yüzde bir bile evet çıkmaz
 
   

     İnce, beraberinde Bolu Milletvekili Tanju Özcan ile birlikte, referandum çalışmalarına katılmak üzere Karadeniz Ereğli’ye geldi. Kent merkezine gelen İnce, “Size Yalova usulü referandum çalışması göstereceğim” diyerek, Devrim Bulvarı üstünde bulunan işyerleri ve mekanlardaki vatandaşları selamladı, “Hayırlı olsun” temennisinde bulundu. İnce’ye, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, eski Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, CHP İl ve ilçe yöneticileri de eşlik etti. Daha sonra Gülüç Beldesi’ne geçen İnce’yi burada Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş çiçeklerle karşıladı. İnce, Gülüç Belediye meydanında yaptığı konuşmada Türkiye’nin 1876’da başlayan bir demokrasi mücadelesi bulunduğunu, 1920’de meclis hükümetinin, 1923’te de tek parti hükümetinin, nihayet 1946’da çok partili rejime geçildiğini ifade ederek şunları söyledi: “Yüz kırk yıldır ileriye doğru giden, güzelliğe doğru giden, demokrasiye doğru giden bir mücadelemiz var. 16 Nisan’da bunu ya yok edeceğiz, ya kurtaracağız. Burası Anadolu’dur, burası Trakya’dır. Ne zulümler gördü, hayır dedi bu millet. Ne işkenceler, ne işgaller gördü, bu millet hayır dedi. Bu millet umutsuzluğa, çaresizliğe, açlığa hayır dedi. Baskıya hayır dedi. Bu topraklarda bir Bolu beyi vardı ama hayır diyen bir Köroğlu vardı. Padişah vardı, fermanları vardı ama onun zulmüne hayır diyen Dadaloğlu vardı. İşgalciler vardı, Yunanlılar, İngilizler, Fransızlar vardı ama ‘geldikleri gibi giderler’ diyen bir Mustafa Kemal vardı. Bin yıllık tarihimize bakın. Padişahlar vardır, hanlar vardır, beyler vardır. Ama bizim tarihimizde birinci adamların yanında bir de ikinci adamlar vardır. Bilge Kağan bizim tarihimizdedir, veziri Tonyukuk vardır. Alparslan 1071’de Malazgirt’le Anadolu’ya gelmiştir, Alparslan’ın veziri Nizamülmülk vardır. Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman bizim tarihimizdedir ama Çandarlı, Sokullu, Köprülü, Mithat Paşa, sadrazamlar, vezirler de vardır tarihimizde. Atatürk varsa, yanında ikinci adam İsmet Paşa vardır.”
     İkinci adam geleneğinin bir kalemde silinip atılacağını ve başbakanlığın yok edileceğini belirten İnce, “Bir de ilginç bir siyaset adamı var bizde. Binali Yıldırım. Kendini yok etmeye çalışan, ben gereksizim, teferruatım, beni kaldırın, başbakanlığı kaldırın diye yalvaran bir isim var. Dolar yükseliyor diyorlar, dolsa da olur, dolmasa da olur diyor. Çanakkale geçilmez dediler, Çanakkale’yi geçtik diyor. ‘Çanakkale Geçilmez’i Türk hükümetine demediler ki, İngilizlere, Fransızlara dediler. O niye üstüne alınıyor ki? Geçen gün ne diyor, ‘Abidik Gubidik şeyler oluyor, birileri başbakan oluyor’ diyor. İtirafçılık böyle bir şey. İtirafçılık bu.” dedi. İnce, “Hayır” diyenlere yönelik terörle eşleştirme çabasına tepki göstererek, meydandakilere ‘Siz terörist misiniz?” diye sordu. Hayır, cevabı üzerine İnce şunları söyledi: “Evet diyenler bu memleketin evladıdır, hayır diyenler de bu memleketin evladıdır. Ben anlatacağım neden hayır dememiz gerektiğini. Onlar da neden evet diyeceğimizi anlatsın. Evet dersek terör bitecekmiş. Ben 18 maddeyi okudum. Terörle ilgili bir şey görmedim. Hangi maddesi terörü bitirecek. Böyle bir şey yok ki maddelerde. Hangi maddesi ekonomiyi düzeltecek, böyle bir şey yok ki. Diyelim ki evet çıktı. Anayasa yürürlüğe ne zaman girecek, 2019’da. Evet dersek 17 Nisan’da bitecekmiş, Allah Allah. Yürürlüğe 2019’da girecek, nasıl bitirecek bu terörü? Şimdi meydanlarda bir de köprü muhabbeti gidiyor. Üçüncü köprüyü yaptık diyor. Sen üçüncüyü yaptıysan bir ve ikinciyi daha önce yapmışlar. Rahmetli Demirel birinci köprüyü 1973’te yapmadı mı? Siz de üçüncüsünü yapmışsınız teşekkür ederiz. Demirel bunu elli sene önce yapmıştı. E biraz da yapın yani, o dolarların hepsi ayakkabı kutularına sığmaz ki, biraz da yapın.”
     Devlet bütçesinin seksen milyonun vergileriyle oluşturulduğunu belirten İnce şöyle devam etti: “Şu anda bütçe nasıl yapılıyor? Komisyonlarda görüşülüyor, plan bütçe komisyonunda tartışılıyor, sonra genel kurula geliyor. Altı ay sürüyor bir bütçeyi yapmak. Evet dersek bütçeyi bir kişiye bırakıyoruz. Cumhurbaşkanına. Cumhurbaşkanı nasıl isterse öyle harcayacak parayı. Bu doğru değil. Gönlünüzde Recep Tayyip Erdoğan olabilir ama yanlış yaparsınız, kimseye bu yetkiyi vermeyin. Bu yetkiyi babanızın oğluna vermeyin babanızın oğluna. Tek başına kimseye bütçe teslim edilmez. Tek başına kimseye savaşa sokma yetkisi verilmez. Tek başına kimseye meclisi feshetme yetkisi verilmez. Bu Tayyip Erdoğan’a da verilmez, Muharrem İnce’ye de verilmez. Yine bir başka konu anlatayım size. Altı yüz milletvekili var. Şu an Türkiye’nin nüfusu ne kadar, seksen milyon. Türkiye’deki milletvekili sayısı kaç, beş yüz elli. Peki ABD nüfusu kaç, üç yüz milyon. Milletvekili sayısı kaç? 435. Seksen milyonluk ülke 550. Kaç yapacağız bunu? Ne altı yüzü, altı yüz elli. Altı yüz milletvekili, otuz da bakan. Bakanlar da milletvekili statüsünde. Dışarıdan olacak onlar. Yirmi de cumhurbaşkanı yardımcısı, 650. Amerika’daki milletvekili sayısını Türkiye’yle kıyaslarsak iki bin milletvekili olmalı. Adamlarda 435 milletvekili var. Biz bunu 550’yi 650 yapmak yerine 550’yi 300 yapsak yeridir. Trilyonlarca para vereceğiz milletvekillerine yazık değil mi. O parayla fabrika kurarız gençler çalışır yazık değil mi?”
     Topluma son kez bir şeyin sorulduğunu, bir daha sorulmayacağını iddia eden İnce, Azerbaycan Cumhurbaşkanının eşini yardımcısı yapması üzerinden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ı eleştirdi. CHP Yalova milletvekili şunları söyledi: “Şimdi bir Almanya restleşmesidir gidiyor. Almanya’ya ‘dünyayı başınıza yıkarım’ diyor. Bahçeli de yan taraftan çıkıyor, ben de gelirim diyor. Gidemeyeceğini bildiği için. Bakın size anlatayım. Yabancı bir ülkeye gitmek, o ülkenin iznine tabidir. Türkiye Cumhuriyetinde yabancı biri bizden izin almadan miting yapabilir mi? Hayır. Biz bir yabancı ülkeyle Türkiye hükümeti arasında sorun çıkarsa kimi destekleriz; Türk hükümetini destekleriz. Sonuna kadar destekleriz, kimsenin kuşkusu olmasın buna. Tayyip Erdoğan’ı da, Binali Yıldırım’ı da, hükümeti de destekleriz. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın buna. Ama gerçekleri bilelim. 2008 yılında AKP bir kanun çıkardı. O kanunda ne yazıyor biliyor musunuz. Yurt dışında, yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında propaganda yapılamaz diyor. Bizim çıkardığımız bu kanunu Almanya bilmiyor mu? Tabii ki biliyor. Almanya’ya müracaat ettiklerinde ne diye yazıyor biliyor musunuz? Kültürel faaliyet yapacağız diyorlar, seçim propagandası yapacağız diye yazamıyorlar. Almanya ile papaz olmaya gerek var mı?” Rusya ile yaşanan uçak krizinde hükümetin tutumunu eleştiren İnce, “Rusya ile kavga ettik hatırlıyorsunuz. Uçağı düşürdük. İlk açıklamayı cumhurbaşkanı yaptı, emri ben verdim düşürdük dedi. İkinci açıklamayı Davutoğlu yaptı, o da emri ben verdim dedi. Putin bunlara bir meydan okudu. Cumhurbaşkanı dedi ki, ben vermedim Davutoğlu verdi dedi. Davutoğlu’na geldi, ben vermedim, hava kuvvetleri komutanı yaptı dedi. Hava komutanı ben yapmadım dedi, üsteğmen yaptı. Üsteğmene kadar gitti. Valla billa emri ben vermedim. Sen verdin mi bilmiyorum” dedi.
     İnce şunları kaydetti: “Suriye ile kavga ettik, üç buçuk milyon Suriyeli geldi başımıza. Rusya ile kavga ettik, turizmimiz çöktü. 2016’da 11 milyon turist azaldı. Tarım çöktü. Şimdi Almanya’yla kavga edeceğiz. Milyonlarca yurttaşımız var Almanya’da. Onları sıkıntıya sokarız. Gerek var mı kavgaya? Yoksa biz hükümetin yanında oluruz. Bunlar insanların milliyetçi duygularını harekete geçirip oy almak için yapılan işler. Meydanlara gelecek “Eyy Almanya başına yıkarım dünyayı” deyince, “Helal olsun bizim reise” diyecekler. Oradan alkışlayacaklar. Bunlar boş laflar boş. Bakkal yönetmiyoruz devlet yönetiyoruz devlet. Boş laflar bunlar.” Kapıkule’den çıkıp Avrupa’ya ilerlediğinde oradakilerin daha zengin olmasının düşünülecek bir konu olduğunu ifade eden İnce, “Yanlış yönetiliyoruz yanlış. Bu yanlış gidişe bir dur diyelim.” dedi. İnce, hükümetin on beş senede ülkenin hiçbir sorununu çözmediğini öne sürdü. Bu kötü gidişin 16 Nisan’da durdurulabileceğini ifade eden İnce şunları söyledi: “Sandığa gittin, sandık parası isteyecekler mi senden? Hayır. Pusula parası, mürekkep parası? O zaman diyeceksin ki, sandık devletten, oy pusulası devletten, mühür devletten, bas Hayır’ın üstüne kurtul bu illetten diyeceksin. Karşına iki renk gelecek. Biri beyaz, biri kahverengi. Birinde demokrasi ölüyor. Kefen giydiriyorsun demokrasiye kefen. Geçeceksin kahverengiye, kahverengiye geçtin mi aklına bereketli Zonguldak toprakları gelecek, toprak rengi gelecek. Basacaksın toprak rengine. Zonguldak’ta yüzde 65’i geçecek hayır. Ben bunu görüyorum. Şunu da söyleyeyim. Şu maddeleri milletimiz tek tek okusun, yüzde bir bile evet çıkmaz. Buna evet diyecek insanın olmayacağına inanıyorum. Ama okumuyorlar, televizyonda da insanları kandırıyorlar, güçlü Türkiye, güçlü ekonomi terör bitecek diye. Yalan üstüne kurulmuş bir sistem bu. Lütfen maddeleri okuyun. Tek tek maddelere bakın. Bu bizim son şansımız olacak. Başka da sormayacaklar size zaten.”
Bu haber 429 kez görüntülenmiştir.
 
 
Yorumlarınız
 
IP   54.92.163.105  
Ad Soyad*
Yorum*
Güvenlik Kodu:
Güvenlik Kodu  
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.  
 
 Günün Diğer Gelişmeleri
18 Ekim 2018
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde alkollü sürücü dehşet saçtı. Alkollü sürücünün kullandığı otomobil, pa..
17 Ekim 2018
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde aynı kafeyi iki kez soyan hırsızlık zanlıları, polisin yaptığı titiz ç..
17 Ekim 2018
Karadeniz Ereğli’de İnşaat Mühendisi Erol Çivici’nin, Cumhuriyet Halk Partisi’nden 31 Mart 2019 Maha..
17 Ekim 2018
..
16 Ekim 2018
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde hafif ticari kamyonet sürücüsü aracın direksiyon hâkimiyetini kaybeder..
15 Ekim 2018
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan aday adayı Erol Çivici, Gülüç..

 
Anasayfa | S�k Kullan�lanlara Ekle | Yay�n �lkeleri | K�nye | Reklam | Facebook | Twitter | �leti�im
ereglibulteni © 2012-2018 Tüm Hakları Saklıdır