Sık Kullanılanlara Ekle |  Reklam  |  İletişim
  Siyaset 
  Sezer: Kavga değil diyalogdan yanayım
Sezer: Kavga değil diyalogdan yanayım
 
   Sezer satır aralarında Erdemir’den bir şey almak için önce saldırıldığını sonra üç beş ay susulduğunu, bu yöntemin sürekli kullanıldığı konusunda düşüncelerini dile getirirken, kendisinin ise diyalogdan yana olduğunu ve diyalog ile her şeyin çözülebileceğini belirtti. Sezer şöyle dedi: “Erdemir’e gözlemlediğim kadarı ile önce saldırılıyor, kavga ediliyor sonra karşılığında Erdemir’den bir şey alınmaya çalışılıyor, sonra üç beş ay susuluyor. O bittiğinde tekrar saldırılıyor. Ben şunu açıkça ifade ediyorum, biz bölgemizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla en güzel diyaloğu kuracağız. Kimse düşmanımız değil. Herkesle dostça geçinerek tek derdimizin Ereğli’ye hizmet etmek olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda Erdemir’den de yardım alacağız, onun ötesinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da yardım alacağız. Milletvekilimiz vasıtasıyla bakanlıklarımızın hibe kaynaklarını da kullanacağız. Buradaki sanayici iş dünyasının sevilen dostlarımızla arkadaşlarımızla istişare edeceğiz. Yani bizim derdimiz kavga etmek değil, Ereğlimize hizmet etmek için hangi diyaloğu kurmamız gerekiyor hangi adımı atmamız gerekiyorsa bunu ekibimiz ile beraber yapacağız.”
Erdemir’de takas konusunu ve dışarıdan işçi alımını da değerlendirmeleri arasına alan Belediye Başkan Adayı İbrahim Sezer, bu konulara nasıl baktığını şu ifadelerle anlattı: “Bu konu belediyeyi ilgilendirmese de, vatandaş tarafından bu tür yorumlamalar ve şikayetler belediyeye geliyor, gelecek de. Bizim bunlarla ilgili de çalışmalar yapmamız lazım, hazır olmamız lazım. Şunu belirtmem gerekirse Ereğli’de yaşayan insanların Erdemir işçi alımında önceliğinin olması lazım. Ama öncelikle belirtmek isterim ki bununla ilgili güzel bir adım atıldı. Sayın milletvekilimizin çabaları ve katkılarıyla OYAK Yönetim Kurulu Ereğli’deki Endüstri Meslek Lisesi ile bir protokol imzaladı. Bugünden itibaren Ereğli Endüstri Meslek Lisesi’nde Erdemir’de çalışabilecek meslek gruplarına ait bölümlerin öğrencilerinin staj dönemleri Erdemir’de gerçekleşecek. Erdemir’in stajyerleri olacaklar. Erdemir’de büyüyen yetişen çocuklar olacaklar. Bu işi öğrenen ve yetişen çocuklar daha sonra iş gücü olarak elimizde bir envanter olacak. Erdemir de bu Ereğlili çocuklarımızı peyderpey işe almaya başlayacak. Erdemir üç yılda bir değil de, bu yetiştirdiği öğrencileri belirlediği bölümlere her yıl yerleştirmeye başlayacak bir protokole imza attı. Bu da demek oluyor ki Erdemir’in alacağı işçilerin büyük çoğunluğu Ereğli Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinden olacak.”
Sezer, öncelikle Erdemir kültürünü ailesine kazandırmış Erdemir işçisinin çocuklarının dışarıdan gelecek işçiye nazaran çok daha faydalı olacağına inancı olduğunu belirterek, Erdemir’deki takas uygulaması konusundaki sözlerine şu şekilde devam etti: “Ben işverenin işçi alımındaki yaklaşımına şöyle bakıyorum. İşveren ilk önce işine yarayacak eleman almalı. Burada da Erdemir’de çalışan ailelerin eşlerinde ve çocuklarında bir Erdemir çalışanı çocuğu olma kültürü var. Ben şunu iddia ediyorum. Bir Erdemir’de çalışanın çocuğunu işe almak, dışarıdan gelecek bir adamı işe almaktan çok daha faydalı ve avantaj sağlayacağı inancındayım. Bunu bir kere görebiliyorum. Çünkü bu arkadaşlarımızın evi Ereğli’de, çevresi Ereğli’de, burası ile bir bağları var. Vardiyayı biliyorlar, gece çalışma saatlerini biliyorlar. Babalarının işe olan bağlılıkları ve disiplini bu çocuklara, gençlere yansımış durumda. Ben bu yüzden bu çocukların işe alınmalarıyla Erdemir’e çok şey katacaklarına inanıyorum. Hep dışarıdan Erdemir’e işçi alınıyor diye hep şikayet ettiğimiz konular, az önce bahsetmiş olduğum baba kültürü ve Erdemir’in Meslek Liseleri ile imzaladığı protokol bu alımda önem teşkil edecektir. Bu insanların hepsi Ereğli’de yaşıyor. Ereğli’de oturuyorlar. Dolayısı ile bu eleştirilere de maruz kalmayacağız. Ben Ereğli Belediye Başkanı olduğumda Ereğlili gençlerimizin işe alınması konusunda tüm gayreti göstermeye ve her türlü diyaloğu kurmaya hazırım.”
 
 
Yorumlarınız
 
IP   100.28.227.63  
Ad Soyad*
Yorum*
Güvenlik Kodu:
Güvenlik Kodu  
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.  
 
 Günün Diğer Gelişmeleri
16 Haziran 2024
..
16 Haziran 2024
Kdz. Ereğli Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Şehir Mezarlığı mevlit programı yoğun katılımla..
14 Haziran 2024
Batı Karadeniz bölgesinin mavi bayraklı tek plajları olan Kdz. Ereğli Belediyesi Sevgi ve Barış Plaj..
05 Haziran 2024
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde arkadaşları ile denize serinlemek için giren üniversite öğrencisi Rece..
05 Haziran 2024
Kdz. Ereğli Belediyesi yaz sezonu öncesi 19 Kasım felaketinde büyük zarar gören sahil ve plajlarda d..
05 Haziran 2024
Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü Gelik İşletmesine bağlı maden..

 
Anasayfa | Sık Kullanılanlara Ekle | Yayın İlkeleri | Künye | Reklam | Facebook | Twitter | İletişim
ereglibulteni© 2012-2024 Tüm Hakları Saklıdır