Sık Kullanılanlara Ekle |  Reklam  |  İletişim
  Ekonomi 
  İşçi sendikalarından ortak açıklama: Asgari ücret 3 bin TL’nin altında olmamalı
İşçi sendikalarından ortak açıklama: Asgari ücret 3 bin TL’nin altında olmamalı
 
   Emeğin Başkenti Zonguldak’ta Madenci Anıtı’nda düzenlenen ortak basın açıklamasını Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu yaptı. Basın açıklamasına GMİS Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, TÜRK-İŞ İl Temsilcisi Muhammet Ardıç, işçi sendikaları konfederasyonlarına bağlı bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri katıldı. GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu şunları söyledi: “Bugün Türkiye’de asgari ücretle çalışan milyonlarca işçiyi ilgilendiren ve devam eden asgari ücret görüşmeleriyle alakalı, işçi sınıfını memnun edecek bir sonucun görünmemesi üzerine, Türkiye’nin 81 ilinde yapılacak ortak basın açıklamasını okumak için toplanmış bulunuyoruz. Ben öncelikle işçi sınıfının daima yanında olduğunu gösteren değerli katılımcı arkadaşlara, değerli sendikacı arkadaşlara, temsilci, işçi ve basın mensubu arkadaşlara, emek dayanışması gösteren emek dostlarına yürekten teşekkür ediyorum. Pandemi kuralları gereği katılım sınırlı sayıda olduğu için, Zonguldak’ta çalışan-çalışmayan herkesin bu açıklamanın yanında olduğunu, bizlerle omuz omuza, gönül gönüle olduğunu, Türkiye işçi sınıfının huzurlu bir hayat sürebilmesi için dikkatle takip ettiğini biliyoruz.
İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebidir. İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu’nca “bekar bir işçi için” hesaplanan yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2 bin 792 TL’dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda belirleyici olan Hükümetin tutumudur. Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir. İşçi temsilcileri “insan onuruna yakışır” bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için Komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç İşçi Konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları “insan onuruna yaraşır bir asgari ücret” belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır.
Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. Asgari ücretin aylık 3 bin TL’nin altında olmaması gerektiği işçi sınıfının ortak talebidir. Günümüz dünyasında ve ülkemizdeki yaşam standartları dikkate alındığında 3 bin TL bizim lüks bir yaşam için talebimiz değildir. Sadece çocuklarımızın aç kalmaması, onların karınlarının doyması için en az 3 bin TL asgari ücret, ülkemizin çalışanlarına, ülkemizin geleceği için canını ortaya koyanlara, alınterini ortaya koyanlara, zor zamanlarında ülkenin daima yanında olanlara çok görülmemelidir. Tüm bu taleplerimiz, Türkiye işçi sınıfının ve onların yanında olan emek dostlarının, Türk halkının ortak talebidir. Şu anda 81 ilde bu ortak basın açıklaması ve Türkiye işçi sınıfının ortak talepleri gür bir sesle dile getiriliyor. Umarız sesimizi duyması gerekenler, ülkeyi yönetenler sesimizi duyarlar ve tavırlarını ona göre ortaya koyarlar. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Bu haber 3306 kez görüntülenmiştir.
 
 
Yorumlarınız
 
IP   44.220.249.141  
Ad Soyad*
Yorum*
Güvenlik Kodu:
Güvenlik Kodu  
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.  
 
 Günün Diğer Gelişmeleri
24 Kasım 2023
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, düzenlediği basın toplantısında afetin yaralarını sarma..
23 Kasım 2023
Karadeniz Ereğli ilçesinde yaşanan fırtına sonrasında güvenlik güçleri de canla başla çalışıyor...
23 Kasım 2023
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, düzenlediği basın toplantısında fırtınanın bu şiddetli ..
10 Kasım 2023
Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçileri, saat 09:05’i gösterdiğinde saygı duruşuna..
01 Kasım 2023
Yeniden inşa ettiği 2. Yüksek Fırını ‘Zübeyde’yi Cumhuriyetin 100. yılı olan 29 Ekim’de devreye alan..
31 Ekim 2023
Kdz. Ereğli Belediyesi’nin Cumhuriyetin 100. yılını kutlama etkinlikleri Buray ve Betül Demir konser..

 
Anasayfa | Sık Kullanılanlara Ekle | Yayın İlkeleri | Künye | Reklam | Facebook | Twitter | İletişim
ereglibulteni© 2012-2023 Tüm Hakları Saklıdır