Sık Kullanılanlara Ekle |  Reklam  |  İletişim
  Eğitim 
  “Danimarka modelini öven Milli Eğitim Bakanının öz be öz yerli eğitim sisteminden haberi yok!”
“Danimarka modelini öven Milli Eğitim Bakanının öz be öz yerli eğitim sisteminden haberi yok!”
 
   

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen ve Eğitim-Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin de destek verdiği etkinliğe büyük katılım oldu. TMMOB Maden Mühendisleri Odası lokalinde yapılan toplantıya düzenleyici kuruluşların yönetici ve üyelerinin yanı sıra GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak ve CHP Merkez İlçe Başkanı Yusuf Mar da katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, “1940’lı yılların başlarında, demiryolu güzergâhına yakın, tarıma elverişli noktalarda seçilen yirmi bir köyde kuruldu Köy Enstitüleri. Amacı köylerde öğretmen, tarım ve sağlık görevlisi olarak çalışacak köy çocuklarını yetiştirmekti. Cumhuriyetin aydınlığını Anadolu’nun dört bir köşesine yaymak, o günlerde ilkel koşullarda yürütülen tarım ve hayvancılık konularında köylüyü eğitmekti bütün çabası. Yalnızca bir eğitim modeli olarak değil, aynı zamanda nüfusunun yüzde 70’i köylerde yaşayan o günün Türkiye’si için bir kırsal kalkınma modeli olarak da düşünülmüştü.” dedi. Coşgun şöyle devam etti: “Öğrenci ve öğretmenlerin, bulundukları coğrafyaya uygun yaratıcı fikirleri ile bu fikirlerin hayata geçirilmesi planlanmıştı. Ve planlandığı gibi, köylerde eğitim hizmetine ulaşamayan yoksul çocuklar için hem aydınlanmanın bir yolu açılmış hem de köylerde çeşitli meslek alanlarında iş ve geçim olanakları yaratılmıştı. Öğrencilerin ilk üç yıllık başarı düzeylerine bakılarak en başarılıları öğretmenliğe, geri kalanlar öteki köy hizmetlerine yönlendirildi. Okullar aynı zamanda birer tarım işliği, sağlık ocağı olarak işlev gördü, çeşitli tohum ve tarım araçlarının ilk denemeleri buralarda yapıldı. Bu okullarda okutulan derslerin yüzde 50’si kültür, yüzde 25’i tarım, yüzde 25’i de teknik dersleriydi. Köy Enstitüleri, eğitim gören öğrencilerin mezun olmaları ve ülkenin dört bir yanına dağılmalarıyla tüm Anadolu’ya adeta ışık saçtı. Ancak her güzel şey gibi ne yazık ki ömrü uzun olamadı. Çok partili hayata geçişimizle birlikte, gerici odakların zorlama ve dayatmaları sonucu önce içeriği boşaltıldı, ardından da kapatıldı. Geriye boynu bükük köy çocukları ve aydınlık bir gelecek hayalinden vazgeçmek zorunda bırakılan bir ülke kaldı. Bugün bu hayalin öyküsünü çok değerli konuklarımızdan dinlemek üzere buradayız.”

DANİMARKA EĞİTİM SİSTEMİ KÖY ENSTİTÜLERİ MODELİYLE AYNI
Ardından Şef Sevinç Atik yönetimindeki Atatürkçü Düşünce Derneği Emekli Öğretmenler Korosu o yıllardan günümüze kadar okullarda söylenen marşlardan oluşan bir konser sundu. Koronun gösterdiği performans salondan büyük alkış aldı. Daha sonra Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ceylan Adanalı Kabadayıoğlu bir konuşma yaptı. Bugün dünyada en başarılı bulunan İskandinav eğitim modelinin Köy Enstitüleri ile aynı olduğunu açıklayan Kabadayıoğlu, “Bizim Milli Eğitim Bakanı geçen gün yaptığı açıklamada Danimarka’daki eğitim modelini övdü. Kendisini açıkça kınıyorum. O model 1940’lı yıllarda Türkiye’de uygulanan Köy Enstitüleri modeli ile aynı. Kendi öz be öz yerli eğitim sistemi hakkında bilgisi yok.” dedi. Kendisinin Zonguldak’ın gelini olduğunu söyleyen Kabadayıoğlu cumhuriyetin çok değer verdiği Zonguldak’ta eğitim alanında yapılan öncü çalışmalarla ilgili çok güzel bir yazı dizisi hazırlayarak gazetede yayımlayacağı sözü de verdi. Daha sonra Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi eski Başkanı Nuri Genç’in yönetip Kastamonu Göl Köy Enstitüsü Mezunu Emekli Eğitimciler Ali Nuri Gültekin ve Saim Şen’in konuşmacı olduğu panel yapıldı. Köy Enstitüsü mezunu eski eğitimcilerin zaman zaman anılarını da ekleyerek yaptığı konuşma, salonda bulunanlarca ilgiyle dinlendi. Konuşmaların ardından panelist Saim Şen’e sürpriz bir yaş günü partisi yapıldı. 90. yaşına salondakilerle birlikte giren Şen, panel masasına getirilen pastayı sağlık ve uzun ömür dilekleriyle keserek kendisine bu güzel sürprizi yapanlara teşekkür etti. Etkinlik katılanların birbiriyle bolca hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.
 
 
Yorumlarınız
 
IP   100.28.227.63  
Ad Soyad*
Yorum*
Güvenlik Kodu:
Güvenlik Kodu  
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.  
 
 Günün Diğer Gelişmeleri
16 Haziran 2024
..
16 Haziran 2024
Kdz. Ereğli Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Şehir Mezarlığı mevlit programı yoğun katılımla..
14 Haziran 2024
Batı Karadeniz bölgesinin mavi bayraklı tek plajları olan Kdz. Ereğli Belediyesi Sevgi ve Barış Plaj..
05 Haziran 2024
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde arkadaşları ile denize serinlemek için giren üniversite öğrencisi Rece..
05 Haziran 2024
Kdz. Ereğli Belediyesi yaz sezonu öncesi 19 Kasım felaketinde büyük zarar gören sahil ve plajlarda d..
05 Haziran 2024
Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü Gelik İşletmesine bağlı maden..

 
Anasayfa | Sık Kullanılanlara Ekle | Yayın İlkeleri | Künye | Reklam | Facebook | Twitter | İletişim
ereglibulteni© 2012-2024 Tüm Hakları Saklıdır